Načítání obsahu...
Personal fabric – agentura práce, a.s.

Informace pro zájemce

Informace pro zájemce

Jak napsat životopis a motivační dopis?

Životopis je co nejvýstižnější shrnutí vašeho vzdělání, praxe a ostatních relevantních informací o vás. Psaní životopisu je třeba věnovat velkou pozornost, nevynechat nic důležitého, ale ani nepsat nic zbytečného. Co by měl tedy správný životopis splňovat?

Správné, aktuální a pravdivé údaje – uvádějte pouze to, co je správné. Ať už se jedná o adresu, telefonní číslo, datum narození, dosažené vzdělání i praxi. Byla by škoda, kdyby váš životopis vyřadili jen proto, že jste uvedli nesprávné telefonní číslo. Před každým novým odesláním životopisu jej raději zkontrolujte a aktualizujte údaje.

Také nezapomeňte, že všechno je možné ověřit – vzdělání i praxe. Proto uvádějte pouze ty informace, ke kterým máte doklad, osvědčení, vysvědčení, diplom atd.

Chronologie – v životopisech platí pravidlo, že informace uvádíte od nejnovějších ke starším. Na prvních místech tedy uvádějte práci, kterou jste dělali naposled/děláte dosud, a nejvyšší dosažené vzdělání.

Stručnost, přehlednost a výstižnost – životopis je celý o výstižnosti. Nemusíte psát dlouhé odstavce textu, vše stačí v odrážkách, heslovitě. Soustřeďte se na to, pro koho je životopis určen, a přizpůsobte tomu uvedené informace. Soustřeďte se na své kvalifikační předpoklady pro výkon dané profese – vzdělání, certifikáty, osvědčení, zkoušky…atd.

Vyvarujte se klišé a frází, chcete se přece odlišit od toho zástupu ostatních. Uvádějte pouze relevantní a zajímavé dovednosti a vlastnosti, nezapomeňte na jazyky, řidičský průkaz a úroveň práce na počítači.

Pro některé pracovní pozice je vyžadováno poslat k životopisu také motivační dopis. Je to krátký text o vaší motivaci, proč se ucházíte o konkrétní místo, kde jste na inzerát narazili, jaké jsou vaše předpoklady pro to, aby vás na místo přijali. Dále by měl motivační dopis obsahovat vaše kontaktní údaje a poděkování za čas, který personalista vašemu dopisu věnoval.

Zde se můžete podívat, jak takový správně vyplněný životopis vypadá.

Vzorový životopis – Jan Novák

Jak napsat životopis a motivační dopis?
Jak se připravit na pohovor?

Jak se připravit na pohovor?

Především je třeba, abyste byli dobře informovaní. Velmi dobrý dojem uděláte, když si před pohovorem zjistíte informace o firmě, u které se ucházíte o místo, o oboru, ve kterém podniká.

Rozhodně si zapamatujte, pokud takovou informaci dostanete, jméno kontaktní osoby, která s vámi pohovor povede.

S sebou si nezapomeňte průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas), ideálně vlastní kopii zaslaného životopisu, kopie všech osvědčení a certifikátů, které máte, a také kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. Je možné, že si tyto materiály od vás personalista během pohovoru vyžádá.

A pár tipů na závěr? Rozhodně buďte dochvilní, přiměřeně oblečení, používejte spisovný jazyk, ale hlavně – buďte v klidu a přirození.